Rom

Igår landade vi alltså i Rom! Ilse skötte sig finfint igen även om det var ganska jobbigt i slutet av flygningen, det blir lätt så om en vägrar att sova i mammas och pappas knä och en bara har en knäplats att tillgå… Så direkt när vi la henne i vagnen efter landning så somnade hon, skönt det iaf. 

Vi letade upp vårt boende, gick ut och åt lite pasta och sen tillbringade vi kvällen på vårt rum. Ilse fick golvplatsen bredvid spegeln och där låg hon länge och hälsade på sig själv. 

Idag grundade vi med en härlig italiensk frukost (cappuccino och croissanter) och sen har vi promenerat genom halva Rom typ. Imponerats av all fin arkitektur, spanat in Colloseum och kört vagn över gammal kullersten. 

Vi har ätit pizza i en mysig gränd. 

Vi gick bland annat till Forum Romanum som var ett torg där kejsaren höll till för en sådär 2000 år sedan. Så himla coolt ju, blir så imponerad! 

2 reaktioner till “Rom

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s