Såhär på nyårsafton och allt, vad skulle passa bättre en en ny gravidupdate? Jag menar, jag har ju faktiskt varit gravid nio av tolv månader det här året.
Den sista veckan nu är så mycket tyngre än vad det varit innan. Det var som att kroppen bara ”vecka 40 är här så nu ska du allt få känna på det här extra mycket”. Bebisen trycker väldigt mycket nedåt och när jag var hos barnmorskan igår så sa hon att det inte var konstigt att jag tyckte det tryckte då bebisen låg väldigt långt ner. Hen trycker även på nerver i ljumskarna så helt plötsligt gör det svinont, hej nervträff liksom.
Det är jobbigare att andas, bebisen tar alldeles för mycket plats på bekostnad av mina lungor bl a. Det känns även på hur mycket hen trycker hela tiden och vi kan tydligt känna benknotor av olika slag tryckas ut lite varstans.
Annars så verkar det ju som att vi kommer få en 2016-bebis *peppar peppar*. Men jag tycker 1/1-16 låter som ett kanondatum, hör du det bebisen? Är redigt trött på att va gravid nu.
Bild från förra måndagen, jag är alltså i vecka 39 här. Det är en ordentlig kula nu.
Ja, oj vad den växt! Fint!
Massor med Nyårskramar till er tre🎉🎊🎉🍸