Vårt hus

En vecka eller så innan vi skulle åka till Italien dök det upp. Ett mysigt litet hus på en liten gata i Bräcke, i Göteborg. 

Ett litet hus på 97 kvadrat med en mysig liten trädgård. Med skjutdörrar från vardagsrummet och ut på altanen. Jag kan se hur Ilse springer ut här sen till sommaren. 

Då vi skulle missa visningen så lyckades vi få till en förhandsvisning innan vi åkte iväg på semester. Vi blev ännu mer förälskade och började fixa med fullmakt och sånt där. 

Sen strosade vi runt på gatorna i Rom samtidigt som vi budade på hus i Göteborg. Vi konstaterade att vi hade det rätt så bra ändå, hyfsat priviligerade och så. Så vi njöt, samtidigt som vi var jättenervösa. 

Men efter nästan två dagar så var det klart, vi vann budgivningen och fick köpa huset!

Vi skickade min far att skriva kontrakt och sen Davids föräldrar för att närvara på besiktningen där det inte dök upp något konstigt. 

Så den 15 november blir vi husägare! Flyttlasset kommer nog gå någon vecka senare sen. 

18 olika visningar hann det bli innan vi slog till. Och mycket resande mellan Oslo och Sverige. Nu till helgen kommer faktiskt bli den första sen i juni nångång som vi kommer tillbringa hemma, ska bli så skönt. 
Och snart kommer detta vara ingången hem till oss, känns helt fantastiskt faktiskt!

Foto: stadshem.se

8 reaktioner till “Vårt hus

  1. Whoop whoop! Hade jag kunnat göra en frivolt så hade jag gjort det! 👊🏻✌🏻️👌🏻👌🏻🌟

  2. Helt underbart Elin och David, men jag tycker att brevlådan sitter lite långt in från kanten. Hi hi.

  3. Men wow vad fint! Så vackra golv, bänkskivor i köket och den där lilla bokhyllehörnan i vardagsrummet är fantastiskt fin! Lycka till med flytten!!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s